Jak vybrat plyšovou hračku?

Plyšová hračka patří k neodmyslitelnému vybavení snad každého dětského pokojíčku. Dobře vybraný „plyšák“ se dítěti může stát nepostradatelným kamarádem pro dobrodružství podnikaná ve školce i na prázdninách, dovede dítě povzbudit při návštěvě lékaře a usnadní mu večerní usínání v postýlce. Darujte hračku, která dítě opravdu potěší.

1. Druhy plyšových hraček

Existují různé druhy plyšových hraček, které jsou navrženy tak, aby odpovídaly potřebám dítěte dané věkové kategorie i jeho individuálním preferencím.

plyšové hračky pro nejmenší – „plyšáci“ této kategorie podléhají té nejpřísnější kontrole bezpečnosti. Než je zakoupíte, ověřte si v popisku výrobce, že jsou skutečně určeny pro věk 0+. Některé modely hraček podporují snazší usínání dítěte tím, že jemně vibrují a vydávají jemný šum.

klasické plyšové hračky – mohou mít ohebné končetiny a hlavu, kterou lze otáčet. U dětí se těší oblibě „plyšáci“, kteří mají vyvážené těžiště, díky němuž je lze nastavit do pozice sedu bez opory. Často jsou preferované plyšové hračky například s plandavými oušky nebo pevným čumáčkem na „pusinkování“.

interaktivní plyšové hračky – můžete vybírat z řady plyšových hraček, které vydávají zvuky (například štěkají, zpívají, mluví), svítí nebo se samy pohybují či plní příkazy. Některé plyšové hračky umožňují dítěti učit se hravou formou barvy nebo názvy částí těla. Hlavní výhodou interaktivních „plyšáků“ je, že se jejich prostřednictvím u dítěte rozvíjí řeč, myšlení a motorika.

plyšoví maňásci – slouží k aktivní hře. S plyšovými maňásky na ruku či většími plyšovými loutkami můžete doma hrát divadlo pro děti nebo s nimi třeba doprovázet předčítání pohádek.

multifunkční plyšové hračky – kromě svého určení pro hru mohou mít „plyšáci“ i další praktické funkce. Někteří „plyšáci“ poslouží jako batůžek či příruční taška, jiné lze využít jako polštářek. Existují také nahřívací plyšové hračky k utlumení bolesti svalů, kloubů nebo břicha. Uvnitř bývají naplněny sušenými bylinkami, které se po nahřátí v mikrovlnce příjemně rozvoní. Zakoupit můžete i plyšové hračky, které v noci svítí, a slouží tudíž jako příjemný tlumený zdroj světla pro klidné usínání dítěte.

2. Nejčastější typy

K dostání jsou nejrůznější typy plyšových hraček, níže uvádíme pro představu ty nejoblíbenější.

medvědi – jsou pravděpodobně nejrozšířenější typ „plyšáka“. Prodávají se v nejrůznějších velikostech a barvách, od nejmenších medvídků po dvoumetrové obry.

další zvířátka – na trhu je velké množství „plyšáků“ v podobě různých zvířat. Vybírat můžete například z plyšových  slonůpapouškůkočekpsůoveček nebo oslíků či dinosaurů.

postavy a povolání – existují také plyšové hračky v podobě lidských postav, třeba pirát, hasič nebo kovboj, a další, které pomáhají rozvíjet dětské představy o profesích.

tvary – plyšové hračky ve tvaru srdce, slunce či obláčku často poslouží i jako polštářek.

tematičtí „plyšáci“ – u dětí se těší velké oblibě hračky, jež připomínají hrdiny z animovaných dětských filmů. Podle jejich preferencí tak můžete sehnat například plyšového Krtečka a jeho kamarády, Rákosníčka a další postavy z večerníčkůMimoně, Gremlina nebo jiné postavy, třeba z filmů Star WarsSimpsonoviMy Little Pony nebo Ledové království.

3. Materiál

Při výběru plyšové hračky prověřte pozorně materiál, z jakého je vyrobena. Záleží na materiálu vnitřní výplně i vnějšího potahu. Jako vnitřní výplň se často používají polyesterová vlákna, která jsou lehká a měkká. Vnější potah může být z polyesteru či akrylu, existují například i „plyšáci“ s bavlněným vnějším potahem. Věnujte pozornost popisu výrobce, zda je materiál vybrané hračky vhodný pro dítě daného věku a zda vydrží v kondici i po opakovaném praní.

Některé plyšové hračky mohou být doplněny o tvrdé části, může to být třeba čumák nebo oči z tvrdého plastu. Tyto tvrdé součásti plyšových hraček, respektive jejich uvolnění, jsou potenciálním rizikem pro dítě. Proto kontrolujte jejich upevnění a vždy respektujte věkový limit stanovený výrobcem.

Existují i tzv. „bezpečnostní oči“, které jsou do hračky upevněny pomocí závitu a zarážky, což zabraňuje jejich vyjmutí z hračky. „Bezpečnostní oči“ se používají do plyšových hraček pro nejmenší.