Domeček slouží jako skrýš, rozvíjí dětskou představivost, pomáhá s ujasněním rolí a nabízí bezpočet herních variací, takže se dětem jen tak neokouká. Na trhu najdete jak zahradní domečky, tak modely vhodné do pokojíčků. Na výběr máte klasické obytné domy, stany, indiánská týpí i méně tradiční hasičské stanice, pohádkové zámky, altánky či cirkusová šapito.
1. Na co se zaměřit při výběru
Velikost a stáří dítěte
Drtivá většina domečků je určena pro děti od 3 let, ale najdete i modely vhodné pro děti mladší 18 měsíců. Horní věková hranice je spíše než věkem limitována velikostí a hmotností dětí. Pokud má domeček dostatečnou nosnost a dítě se do něj vejde, není věk překážkou.
Výbava
Atraktivitu hracího domečku tvoří z velké části výbava. Při výběru vezměte v potaz, po čem vaše dítě touží. Dobře si prohlédněte, kolik má oken, dveří a zda je lze otevírat. Součástí domečku může být třeba i kuchyňka, stolek, židle a jiné základní vybavení. Skákací hrady, ale i některé domečky jsou vybaveny bazénky s míčky a skluzavkami. K dalším nadstandardním prvkům patří třeba prolézací tunel, pískoviště, koš na basketball, čerpací pistole nebo bankomat.
Materiál
Plastové domečky mají výrazné barvy, různorodou strukturu, jsou lehké, levné a snadno přenosné, na druhou stranu na slunci rychle vyblednou a nejsou tak odolné vůči mechanickému poškození jako dřevo.
Textil se používá na výrobu stanů a týpí. Většina textilních modelů je určena do interiéru, ale můžete se setkat i s voděodolnými kusy, které lze umístit i ven. U látkových domečků si vždy prostudujte možnosti údržby.
Dřevěné domečky jsou dražší a těžší než plast, ale výměnou za to jsou odolné, příjemné na dotek i na pohled, mají krásnou strukturu a často i velkorysé rozměry. Nejvíce se podobají reálným domům či chatám. Modely ze dřeva jsou určeny většinou do exteriéru, ale klidně je můžete mít i doma. U dřeva se také zaměřte na povrchovou úpravu. Nejběžnější je tlakové moření, lakování nebo voskování. Nutnost a frekvence údržby závisí na umístění a typu dřeva. Například cedrové dřevo je přirozeně odolnější vůči houbám a plísním než borovice či smrk a nepotřebuje tak intenzivní péči.
U dětských domečků se můžete setkat i s kovem. Používá se třeba na nosné konstrukce a kotvení u stanů, na detaily, spojovací prvky a kování.
Kvalita zpracování
Nezapomínejte ani na kvalitu zpracování. U domečků určených do exteriéru se zajímejte o přítomnost povrchové úpravy s UV filtrem, která ochrání barvy před vyblednutím. Samozřejmostí jsou oblé a zabroušené hrany, jež neohrozí děti během hry.
Design
Při výběru designu berte ohled na zájmy dítěte a na pohlaví. Na trhu najdete jak modely, které připomínají běžné obytné domy, tak třeba požární stanice, kempingové stany, pohádkové altány nebo indiánská týpí. Výrobci se předhánějí v různorodosti designů, můžete si vybrat mezi minimalistickými dřevěnými domečky v přírodních barvách, křiklavě barevnými modely z plastu nebo stany s pohádkovými motivy.
Cena
Nejjednodušší látkové domečky pořídíte za méně než 300 Kč. Dřevěné modely jsou dražší a jejich pořizovací cena začíná na 5 000 Kč. Nejlevnější skákací hrady koupíte od 1 000 Kč.
2. Druhy
Domečky
Domečky pro děti mohou být určeny jak do interiéru, tak do exteriéru. Liší se použitým materiálem, odolností a mnohdy také velikostí. Domečky určené primárně do exteriéru můžete mít klidně i doma, ale naopak to moc dobře nefunguje, protože domečky vhodné do bytu neodolají povětrnostním vlivům a rychle podlehnou zkáze. Domečky mohou být dřevěné, plastové, textilní, nebo dokonce nafukovací, v nichž se sice neskáče, ale nafukují se podobně jako skákací centra a hrady. Při nákupu zohledněte počet dětí, které si v něm budou hrát, jejich velikost, váhu a věk. U nafukovacích domečků se soustřeďte na nosnost.
3. Parametry
Rozměry
Rozměry hracích domečků se liší podle typu, konstrukce a počtu dětí, jež si v něm mohou hrát. Domečky určené do interiéru jsou menší než ty zahradní. Průměrný rozměr menšího dřevěného domečku určeného do exteriéru je 130 x 160 x 120 cm, látkový domeček do interiéru 100 x 70 x 95 cm, rozměr stanu 110 x 110 x 90 cm. Před nákupem si dobře přeměřte místo, které na hrací domeček máte.
Hmotnost
Hmotnost se liší o stovky kilogramů. Velké dřevěné domečky mohou vážit více než 300 kg, na druhém konci spektra jsou malé domečky z látky, jejichž hmotnost nepřesahuje 3 kg. Hmotnost sledujte v případě, že budete s domečkem pravidelně manipulovat.
Nosnost
V popisu produktu bývá uveden počet dětí, které si mohou v domečku hrát, jejich hmotnost i celková nosnost domku. Hmotnost dítěte nepřesahuje 45 kg. Pokud dno domečku není vyvýšené, výrobci nosnost neuvádí. V opačném případě si zkontrolujte, zda hmotnost dětí nepřekračuje doporučenou nosnost.
4. Rady
Údržba
Před nákupem hracího domečku se seznamte s možnostmi údržby. Pokud tyto informace v popisu produktu nenajdete, napište prodejci či výrobci a nechte si poradit.
Výhodou plastových domečků je snadná údržba, pokud se ušpiní, snadno je omyjete hadříkem a vlažnou, popřípadě mýdlovou vodou v případě odolnějších nečistot. Stejně můžete většinou postupovat také u dobře ošetřeného dřeva.
Před nákupem domečku, stanu či týpí, jehož součást tvoří i textilní části, si ověřte možnost praní v pračce, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni, že látka nejde odpojit od pevné konstrukce nebo se z jiných důvodů nehodí k praní v pračce. Než pak začnete prát, důkladně si přečtěte pokyny výrobce a řiďte se jimi.
Povrch dřevěných domečků je potřeba pravidelně udržovat lakováním či voskováním. Pokud máte domeček v interiéru, stačí povrch upravit jednou, nejlépe hned po nákupu. Jiná situace nastává u domečků umístěných venku, kde je dřevo vystaveno působení povětrnostních vlivů a potřebuje pravidelnou úpravu. Nátěr opakujte podle potřeby či doporučení výrobce. Nejčastěji v intervalu 2 až 5 let.