Často si lámete hlavu nad rébusy, máte rádi zapeklité logické hádanky nebo jen nevíte co s rukama v přeplněném vlaku? Vyzkoušejte nějaký z prověřených hlavolamů. Ať je to stará známá rubikova kostka nebo japonské záludné hlavolamy. Při jejich řešení nejen udržíte hlavu ve formě a posílíte svou prostorovou představivost, ale také kreativně využijete volný čas. Hlavolamy se liší obtížností, konstrukčním řešením i vzhledem.
1. Otázky na začátek
Pro koho je hlavolam určen
Při výběru berte ohled na věk a zkušenosti luštitele. Pokud vybíráte hlavolam pro děti řiďte se doporučeným věkem výrobku. Hlavolamy pro děti do 3 let neobsahují malé části a spíše se jedná o didaktické hračky jako pestrobarevné labyrinty a jednoduché skládačky, které navíc rozvíjejí i jemnou motoriku. S rostoucím věkem se hlavolamy postupně stávají složitějšími a obsahují i menší součástky. U hlavolamů pro dospělé rozhoduje hlavně zkušenost dotyčného a stupeň obtížnosti, o které se budeme v textu dále zmiňovat.
Hlavolam jako dárek
Pro hravé jedince budou hlavolamy skvělým a možná i nečekaným dárkem. Starším dětem vybírejte zprvu jednodušší hlavolamy, které je hned neodradí svou složitostí, u dospělých se řiďte jejich zálibami i stylem. Můžete je překvapit originálním dárkem v podobě tajemné skříňky, do které ukryjete dárek. Dotyčný se k němu poté musí logickými postupy propracovat. Podobně záludné budou hlavolamy lahve, do kterých umístíte dárkové víno a uzamknete ve speciálním pouzdru. Milovníky japonského stylu může potěšit elegantní sada japonských rébusů a rozpojovacích hlavolamů.
2. Základní rozdělení hlavolamů
Sestavovací
Magnetické kuličky:
Klasický sestavovací hlavolam vypadá na první pohled jednoduše, může ale potrápit i zkušené jedince. Balení obsahuje zhruba od 200 do 500 silných neodymových kuliček, které uskupujete do různorodých prostorových objektů. Kuličky přitom vytvářejí silné magnetické pole, díky kterému můžete rozvíjet svou kreativitu i jemnou motoriku.
Tangram:
Podobně jako puzzle se původem čínská hra tangram sestavuje z několika dílků do jednoho obrazce. Tradiční tangramy se vyrábějí ze dřeva, keramiky, ale i plastu a pěny, takové jsou potom ideální pro děti. Obdobu tangramu mají dřevěné hry Tetris, které kopírují úspěšnou počítačovou hru.
Hlavolamy se sirkami:
Nejen prostorovou představivost, ale také zručnost prověřují oblíbené hlavolamy se zápalkami. Balení většinou obsahuje krabičku s pevnými sirkami a kartičky. Na kartách naleznete zadání s výsledným obrázkem, který musíte pomocí zápalek vytvořit.
Rozkládací
Japonské Hanayama hlavolamy:
Mezi prototypické rozkládací hlavolamy patří ty z japonské produkce, konkrétně značka Hanayama založená v roce 1933, která se proslavila svou pozinkovanou sérií Cast. Jednotlivé hlavolamy jsou rozdělené do šesti obtížností, ve kterých se rozkládají jednotlivé části a opět sestavují do originálního obrazce.
Rozplétací
Ježek v kleci:
Zapeklitý a dnes již kultovní hlavolam vyžaduje soustředění, jistou zručnost i logickou úvahu. Hlavolam sestává z ostnaté kuličky uvězněné za mřížkou. Úkolem je kuličku (ježka) dostat ven. Na trhu jsou dnes k mání i jiné objekty, které se vytahují na základě stejného principu. Existují také šroubovací ježci v kleci, do kterých lze něco ukrýt. S tímto nápadem údajně jako první přišel český spisovatel a skaut Jaroslav Foglar.
Provázkové hlavolamy:
Namísto ježka vysvobozujete provázek protažený kovovým labyrintem, děrovaným prkýnkem nebo celou sérií objektů. Hlavolamy sestávající z provázku jsou vhodné i pro děti a pomáhají rozvíjet nejen zručnost, ale také koncentraci a trpělivost.
Přemisťovací
Rubikova kostka:
Mechanický hlavolam fungující na rotačním principu má za cíl barevně seskupit políčka na kostce tak, aby měla každá stěna svou barvu. Klasická Rubikova kostka 3×3×3 patří mezi nejoblíbenější verze. Čím více políček, tím je hlavolam složitější, proto se můžete setkat také se 4, ale i 17 poli.
Bludiště:
Nejčastějším úkolem labyrintů a bludišť je přemístění kovové kuličky nebo hůlky přes překážky až do cíle. K jejich vyřešení je potřeba zručnost, trpělivost a mnohdy i rychlé reakce. Labyrinty vyráběné v prostorovém provedení se označují jako 3D. Kulička se zde pohybuje ve více rovinách. Originálním dárkem bude bludiště s penězi, ke kterým si bude muset obdarovaný najít cestu.
3. Na co se zaměřit
Obtížnost
Složitost hlavolamu se posuzuje podle počtu kroků nutných k vyřešení a jejich možnými kombinacemi. U některých obtížných může luštění zabrat i několik dní. Úroveň složitosti naleznete v popisu produktu a často se uvádí v 9 stupních. Čím vyšší číslo, tím vyšší obtížnost. Začátečníkům doporučujeme složitosti 3–4, naopak otřelým hlavolámařům vybírejte obtížnost 7 až 9. Nutno však dodat, že daná stupnice nevychází ze sjednocených norem a mnozí výrobci rádi obtížnost hlavolamu nadsazují. Někdy se místo čísel používají hvězdičky.
Materiál
Dřevěné hlavolamy:
Hlavolamy vyrobené ze dřeva působí tradičně a skvěle zapadnou do vašeho interiéru. Levnější jednoduché modely se vyrábí z měkkého březového, lipového a smrkového dřeva, které se snadno opracovává. K nejdražším a zároveň nejpropracovanějším patří hlavolamy z tvrdých exotických dřev, jako jsou eben, palisandr nebo amarant. Příkladem takových hlavolamů jsou japonské tajné skříňky, které mohou mít povrch vykládaný mozaikou z různých druhů dřeva a na první pohled připomínají malá umělecká díla. Budou proto také luxusním dárkem, který potěší i sběratele.
Bambusové hlavolamy:
K oblíbeným přírodním materiálům na výrobu hlavolamů řadíme leštěný bambus. Je pevný i dostatečně odolný vůči mechanickému poškození. Hlavolamy z bambusu jsou lehké, hladké a mají krásnou barvu i živé vzory.
Kovové hlavolamy:
Kovové hlavolamy mohou být docela jednoduché a na první pohled připomínající obyčejné hřebíky nebo dráty. Najdete mezi nimi i dokonale propracované skvosty, které neurazí ani coby bytová dekorace. Mezi kvalitou a složitostí provedení kovových hlavolamů jsou značné rozdíly. Pokročilé hlavolamy, u nichž se vyžaduje naprostá přesnost, jsou vyřezávány laserem.
Hlavolamy z plastu:
Plastové modely jsou velmi lehké a patří k těm nejlevnějším. Výjimku tvoří labyrinty v kouli a velké Rubikovy kostky, které mohou mít až 17 × 17 × 17 polí. Běžné plastové hlavolamy patří spíše k těm jednodušším, u nichž se předpokládá rychlá doba vyřešení. Velkou výhodou plastových hlavolamů je jejich snadná údržba.
Kvalita zpracování
Materiál, kvalita a přesnost zpracování hodně ovlivní pořizovací cenu. Dražší modely jsou většinou lépe opracované, pyšní se dokonale vyhlazenými detaily a díly do sebe skvěle zapadají. Některé sady mohou mít dokonce sběratelské hodnoty, to především ty japonské od tajemných skříněk po lesklé spirály.
4. Zajímavosti
1. Kromě mechanických hlavolamů existuje celá řada obrázkových a knižních - křížovky, sudoku, osmisměrky a podobné rébusy.
2. Největší model Ježka v kleci byl zkonstruován v roce 2017 na počest Jaroslava Foglara a lze jej najít v pelhřimovském muzeu Zlaté české ručičky. Klec s ježkem je vysoká 1,10 m.
3. Oblíbené kuličkové bludiště ve 3D provedení se nazývá Perplexus.
4. Soutěžení ve skládání Rubikovy kostky se nazývá speedcubing. Jedním z nejúspěšnějších soutěžníků je Američan Max Park, který Rubikovu kostku 4×4×4 složil za 21 vteřin.
5. Historie hlavolamů sahá až do starověkého Egypta a Asie, kde se různé formy mechanických logických hraček objevovaly napříč celou společností