Jak vybrat chodítko?

I když je to zábava pozorovat děti, jak se učí samy postavit na nohy a nejistě se kolíbat po pokoji, může být chodítko skvělou pomůcky k osvojení sebejistější chůze. Děti se prostřednictvím interaktivního pultíku snadno zabaví a možná i něčemu přiučí. Podle čeho chodítka vybírat a čím se při nákupu řídit? Přehledně vás provedeme výběrem.

2. Na co se zaměřit

Výbava

Děti stejně nejvíce ocení barevná chodítka plná zajímavých funkcí a hraček. Tato interaktivní chodítka udrží dětskou pozornost a skvěle tak propojí příjemné s užitečným. Přední pultík tak může být vybaven světýlky, malým xylofonkem, hrazdičkou s hračkami, různými tlačítky a tvary, se kterými lze točit a jinak manipulovat. Miminko si tak perfektně rozvíjí motoriku a naučí se rychleji rozeznávat barvy a tvary. Svět zkrátka objevují všemi smysly.

Dále existují motorická chodítka, která podobně jako interaktivní edukační chodítka, zabaví dítě na delší dobu. Tato chodítka jsou však speciálně vyvinutá k tomu, aby rozvíjela jemnou motoriku skrze odklopovací tvary, puzzle, pohyblivé labyrinty, posuvné postavičky a jiné různorodé prvky.

Materiál

S výběrem materiálu se příliš zatěžovat nemusíte. Mezi nejčastější patří plast, případně tradičnější dřevo. Některé sedící provedení může mít konstrukci vyhotovenou i z kovu. Chodítka, jakožto dětský sortiment, musí splňovat přísné evropské bezpečností normy, proto jsou vyráběna z nezávadných bezúdržbových plastů bez ostrých hran a možnosti odchlípnutí. Vše samozřejmě závisí na kvalitě daného modelu. O něco odolnější a bytelnější jsou potom dřevěné konstrukce.

Rukojeť

Madlo chodítka by mělo ideálně dosahovat nad úroveň dětského pasu, ale nepřesáhnout nad trup. Velmi praktickou možností je proto výšková nastavitelnost chodítka, jelikož děti rostou jako z vody a také by se mohlo stát, že jim zakoupené chodítko po pár měsících vůbec nebude výškově sedět.

Kolečka

Nejkvalitnější modely mívají pogumovaná a protiskluzová kolečka, která zajistí lepší oporu i na pevných podlahách, na kterých by mohla být čistě plastová kolečka příliš rychlá a kluzká. Záleží tedy hlavně na typu povrchu, kde bude chodítko nejčastěji používáno. Stabilitě přispějí také speciální úpravy, které tlumí otřesy. Svižnému a nekontrolovatelnému pohybu zabrání brzdy, například ve formě gumových zátek, které rychlý pohyb tlumí a na kluzkých povrchách zajistí bezpečnější provoz.

3. Bezpečnost dětských chodítek

Ať vypadá chodítko sebezábavněji, mějte na paměti, že se stále jedná o funkční pomůcku, která má dítěti primárně pomoci v chůzi. Bezprostředně tak přispívá k jeho vývoji. Důležité je proto správné načasování. Chodítko dítěti pořiďte až ve chvíli, kdy umí samo bezpečně sedět a už pomalu začíná kolébavě chodit. Raději než tabulkami a měsíci se proto řiďte jeho individuálním vývojem, někteří mohou s chodítkem začít v 6 měsících, jiní se k němu mohou dopracovat později. Hlavní je nic neuspěchat.